Skip to content →

z Ziemi Czarnej Posts

Dołączamy do Klubu

07.06.2021

Dołączyliśmy do Klubu Psów Ozdobnych i do Towarzystwa.

Chociaż z Ziemi Czarnej powstało z myślą o hodowli ras pasterskich, pojawienie się w stadzie pierwszej miniaturki wiele zweryfikowało.

Psy do towarzystwa to w większości pieski, z którymi spokojnie mogę realizować swoje hobby (szkolenie i podróże), a jednocześnie codzienne życie z nimi jest stosunkowo łatwe i przyjemne.

Myślę że w dzisiejszych czasach, kiedy większość ludzi pracuje zawodowo, żyje na terenach gęsto zabudowanych, a psa potrzebuje przede wszystkim jako towarzysza, rasy z grupy IX są najlepszym możliwym wyborem.

Komentarze zamknięte.

Tania jest suczką hodowlaną!

25.05.2021 Tania otrzymała wpis do rodowodu i jest już oficjalnie pierwszą hodowlaną suczką w hodowli z Ziemi Czarnej.

Pierwszy miot Tanii planuję już w tym roku. Przygotowania już trwają pełną parą. Kolejne informacje będą się pojawiały w miarę rozwoju sytuacji w zakładce Plany hodowlane. W razie dodatkowych pytań zachęcam do kontaktu!

Skomentuj!

Przegląd hodowlany

28.02.2021 Tania (Feebee Gerix) pomyślnie przeszła przegląd hodowlany i została zakwalifikowana do hodowli. Sędziowała pani Małgorzata Supronowicz (PL).

Na jesień 2021 planujemy pierwszy miot ratlerów praskich w naszej hodowli. Więcej informacji w zakładce Plany hodowlane.

Komentarze zamknięte.

Jak udzielić psu pierwszej pomocy?

pierwsza pomoc pies

Chronimy swoje psy ze wszystkich sił, ale wypadki chodzą tak po ludziach, jak i czworonogach. Zazwyczaj pierwszą (i prawidłową) reakcją na nieszczęśliwe wydarzenie jest błyskawiczna podróż do weterynarza. Jednak możemy swojemu psu pomóc i zwiększyć jego szansę na przeżycie jeszcze zanim zostaniemy przyjęci na ostrym dyżurze.

 • Co powinno się znaleźć w apteczce?
 • Udar cieplny u psa – jak pomóc?
 • Jak opatrzyć ranę u psa?
 • Co zrobić jeśli pies wpadnie pod samochód?
 • Pies się oparzył – co robić?
 • Co robić, gdy psa użądli osa lub inny owad?
Skomentuj!

Badania szczeniąt z miotu Cadium CRASH

Narodzony w Finlandii, w hodowli Cadium, miot CRASH to potomstwo Asioki (ChPL JChPL Asioka Třeštiprdlo BH-VT PT1).

Oba szczenięta z tego miotu przeszły rozbudowane testy zdrowotne z następującymi rezultatami:

Cadium KARAMBOL – PL 0/0, HD D/C, ED 0/0, VA 0, LTV 3, jądra OK, serce OK (2020)

Cadium KOLIZJA – HD B, ED 0/0, VA 0, LTV 2, serce OK (2020)

Komentarze zamknięte.

Badanie rzepek Tanii

Jak wiele małych piesków, praskie ratlery mogą cierpieć z powodu zwichnięcia rzepek. Jednym ze składowych tej choroby są predyspozycje genetyczne. Klub Přátel Psů Pražských Krysaříků (czyli czeski klub rasy) wymaga badania pod kątem zwichnięcia rzepki przed dopuszczeniem psa do hodowli.

W Polsce takich wymogów nie ma, ale i tak Tania (Feebee Gerix) została przebadana z najlepszym możliwym wynikiem – PL 0/0.

Komentarze zamknięte.

Asioka kończy karierę hodowlaną!

Ze względu na zdiagnozowaną epilepsję idiopatyczną, Asioka (ChPL JChPL Asioka Třeštiprdlo BH-VT PT1) został wycofany z hodowli. Zostanie z nami w roli pupila i okupanta kanapy.

Wszystkie zainteresowane strony zostały poinformowane o sytuacji.

Komentarze zamknięte.

Czy szkolić psa na przysmaki?

Ty tak wszędzie chodzisz z łapówką? – spytała mnie sąsiadka, gdy mój kilkumiesięczny szczeniak dostał na ulicy nagrodę za wykonanie komendy siad.  Mnie ta uwaga niespecjalnie wzruszyła, ale chodzenie z łapówką przez całe psie życie to wielki strach licznych opiekunów. Czy jest słuszny? 

 • Szkolenie ze smakołykami czy szkolenie bez smakołyków?
 • Pies słucha tylko, gdy widzi jedzenie!
 • Jakie przysmaki dla psa?
 • Co to jest motywacja pokarmowa?
 • Jak pracować z psem, który nie chce jeść?
Skomentuj!

Jesienne sukcesy

19.09.2020 – ChPL JChPL Asioka Třeštiprdlo BH-VT PT1 – O Kozinův pohár 2020 – II miejsce w kategorii B (posłuszeństwo i obrona według regulaminu ZM)

04.10.2020 – Feebee Gerix – 46. Krajowa Wystawa Psów Rasowych o/Zabrze – ocena doskonała, lokata I/1, Zwycięzca Młodzieży, Najlepszy Junior, Zwycięzca Rasy

Komentarze zamknięte.

Coroczne badania krwi

W związku z tym, że moje psy są na diecie, którą bilansuję samodzielnie, a także ze względu na profilaktykę, wykonuję im przynajmniej raz w roku badania krwi.

Opisy psów w zakładce „Stado” zostały zaktualizowane o wyniki tegorocznych badań.

Pamiętajcie, lepiej zapobiegać niż leczyć. 🙂

Komentarze zamknięte.