Pomiń zawartość →

Mały czy duży pies? Wady i zalety

black and white short coated dogs
Photo by Edgar Daniel Hernández Cervantes on Pexels.com

W ostatnim poście o właściwym wyborze psa zahaczyłam już o ten temat, ale dzisiaj chciałabym napisać jeszcze kilka słów o doborze rozmiaru psa do Twoich potrzeb. Wiele osób zaczyna rozważania nad wyborem rasy od pytania: mały czy duży pies? Jakie są ich zalety, wady i czy to w ogóle ma znaczenie?

Bezpieczeństwo

Małe psy są, niestety, narażone na więcej zagrożeń niż większe.

Dużo łatwiej mogą zostać skrzywdzone przez obcego psa, nawet niechcący, w zabawie, ale to nie wszystko. Są też bardziej podatne na substancje toksyczne, ponieważ mniejsze dawki są dla nich szkodliwe.

Jest też druga strona medalu. Jeżeli chcesz psa, który będzie odstraszał potencjalnych napastników lub pilnował Twojego majątku, większa rasa na pewno będzie lepszym wyborem.

Charakter

Wbrew powszechnemu mniemaniu, nie wszystko zależy od tego jak wychowasz psa.

Z jakiegoś powodu, wraz ze zmniejszeniem rozmiaru wiąże się u psów zwiększona pobudliwość. Małe psy są bardziej reaktywne, czyli mają tendencję do gwałtowniejszej reakcji na różne bodźce.

Nierozerwalnie wiąże się z tym ich słynna szczekliwość. Chociaż dla porządku należy dodać, że istnieją też rasy małe, a jednak zupełnie spokojne, na przykład buldogi czy cavaliery.

Mały czy duży pies do sportu?

W większości sportów na wysokim poziomie nie uświadczy się mniejszych psów. Wynika to z wielu kwestii. 

Niektóre sporty zwyczajnie wymagają od psa odpowiedniej wagi i rozmiaru, jak sprzęty zaprzęgowe czy obrończe. 

W obedience małe psy nie mają równie atrakcyjnego wyrazu pracy ze względu na dysproporcje między zwierzęciem a przewodnikiem.

Nawet na wystawach, zazwyczaj na podium stają psy większe. Być może sędziowie nie dostrzegają tych małych w trawie? 😉

Zdrowszy jest mały czy duży pies?

Małe psy nie tylko starzeją się później, ale też problemy ortopedyczne dotykają ich w mniejszym stopniu. Rzadziej cierpią na dysplazję stawów biodrowych i rzadziej dysplazja wpływa negatywnie na ich komfort życia ze względu na niską wagę.

To, co w przypadku dużych psów – trudności w chodzeniu po schodach na przykład – stanowi spory problem, u małych łatwo rozwiązać wzięciem psa pod pachę.

Przestrzeń

Nie do końca jest tak, że mniejszy pies potrzebuje mniej miejsca niż duży. Jednak wszystko inne się skaluje. Mniej jedzenia, mniej leków, mniejsze koszty utrzymania… mniej miejsca na posłanie, mniej miejsca w łóżku.

Pielęgnacja

W przypadku ras o włosie wymagającym intensywnej pielęgnacji, zdecydowanie mniej pracy zabiera pies mniejszy niż większy. Jeżeli sama nie zajmujesz się groomingiem, z pewnością odczujesz różnicę w portfelu.

Wyjazdy

Świat niestety nie jest sprawiedliwy i chociaż dobrze zachowujący się duży pies to niewielki kłopot, w podróży zdecydowanie lepszym towarzyszem będzie mały psiak. Dlaczego?

  • Możesz zabrać małego psa na pokład samolotu, podczas gdy duży musi podróżować w luku bagażowym.
  • Łatwiej znaleźć nocleg z małym psem niż większym, bo niektóre hotele zwracają na to uwagę.
  • Z małym psem łatwiej wejść do sklepu czy restauracji, ponieważ właściciele takich miejsc często przymykają oko na obecność psów na rękach.

Mały czy duży pies, który żyje dłużej?

Być może wydaje Ci się to mało intuicyjne, ale małe psy żyją generalnie dłużej. Dlatego jeżeli ciężko Ci żegnać czworonożnego przyjaciela, zwróć swoje spojrzenie na mniejsze rasy.

Z drugiej strony, biorąc mniejszego psa musisz się liczyć ze zobowiązaniem, które potrwa kilka lat dłużej.

Opublikowano w Zanim kupisz psa...

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

52 + = 54