Choroby wątroby u psów zawsze należy traktować poważnie. Nikogo chyba nie trzeba przekonywać, że wątroba to niezwykle ważny organ. Odpowiada za oczyszczanie organizmu z toksyn i kiedy z jakiegoś powodu nie funkcjonuje właściwie, zaczynają się poważne kłopoty.
Choroby wątroby u psów
Choroby wątroby u psów to jedne z najczęstszych kłopotów zdrowotnych. Ich objawy są charakterystyczne, ale niestety ciężko na podstawie wyłącznie symptomów postawić prawidłową diagnozę.
Zapalenie wątroby
Zapalenie wątroby to choroba, która może mieć różne przyczyny. Wywołać ją mogą infekcje wirusowe, bakteryjne (np. leptospiroza), spożycie toksyn, leków lub pokarmów, a także choroby immunologiczne. Diagnoza bywa skomplikowana, a leczenie jest zależne od przyczyny wystąpienia zapalenia.
Objawy zapalenia wątroby obejmują utratę apetytu i wagi, wymioty i biegunkę, osłabienie oraz apatię, żółtaczkę, zwiększone pragnienie i częstomocz, bóle brzucha i zmiany behawioralne, takie jak drażliwość lub letarg.
Marskość wątroby
Może być następstwem przewlekłego zapalenia wątroby lub zatrucia. Marskość wątroby spowodowana jest zastępowaniem zdrowej tkanki wątroby przez blizny. Jej objawy są podobne do objawów zapalenia wątroby, mogą także obejmować wodobrzusze. Zdarza się, że marskość wątroby to kwestia predyspozycji osobniczych.
Marskość wątroby leczy się zachowawczo, poprzez wprowadzenie diety typu hepatic i podawanie suplementów. Celem leczenia jest spowolnienie procesu degeneracji wątroby i polepszenie komfortu życia psa.
Zespolenie wrotno-oboczne
Zespolenie wrotno-oboczne u psów, znane również jako wrodzone wrotno-oboczne, to wada wrodzona, która dotyczy układu krążenia. W normalnych warunkach, krew przechodzi przez wątrobę, gdzie jest oczyszczanie z toksyn. W przypadku zespolenia wrotno-obocznego, krew omija wątrobę i przechodzi bezpośrednio do układu krążenia.
Objawy zespolenia wrotno-obocznego mogą obejmować: spadek masy ciała pomimo apetytu, wymioty, biegunkę, zaburzenia (zahamowanie) wzrostu, osłabienie i apatię.
Diagnoza zespolenia wrotno-obocznego wymaga badania krwi i badań obrazowych. Leczenie najczęściej obejmuje chirurgiczne przywrócenie przepływu krwi przez wątrobę.
Kamienie żółciowe
Rzadko diagnozowane u psów, mogą być przyczyną przyczyną niedrożności zewnątrzwątrobowych lub wewnątrzwątrobowych dróg żółciowych. W takim przypadku kamień należy usunąć, na przykład operacyjnie.
Charakterystycznym objawem kamicy jest bolesność brzucha, połączona z symptomami typowymi dla chorób wątroby, takimi jak: wymioty, biegunka, osłabienie.
Suplementy na choroby wątroby u psów
Suplementy wspierają pracę wątroby w oczyszczaniu organizmu i działają osłonowo na jej komórki. Stosuje się je zazwyczaj w przypadku choroby wątroby u psów, ale po konsultacji z lekarzem weterynarii można je także podawać profilaktycznie.
U psów stosuje się najczęściej suplementy zawierające ostropest plamisty, sylimarynę, ornitynę i fosfolipidy oraz witaminę E. Istnieje wiele preparatów specjalnie dla zwierząt, które można bezpiecznie stosować.
Choroby wątroby u psów a konsultacja z weterynarzem
W przypadku stwierdzenia u psa objawów choroby wątroby należy jak najszybciej udać się do weterynarza. Prawidłowa diagnoza wymaga zazwyczaj badania krwi i obrazowego, a niekiedy również biopsji wątroby.
Zawsze jednak lepiej zapobiegać niż leczyć. Regularne profilaktyczne badania, właściwa dieta i utrzymanie psa w odpowiednich warunkach mogą pomóc w zapobieganiu chorobom wątroby.
Komentarze