Pomiń zawartość →

Ile kosztuje szczeniak rasowy?

pexels-photo-2068975.jpeg
Photo by Alexander Mils on Pexels.com

Pytanie, które pojawia się w głowach dużej ilości osób poszukujących nowego domownika, to: właściwie ile kosztuje szczeniak? Co można uznać za uczciwą cenę, a kiedy hodowca próbuje Cię “naciągnąć”?

To ile kosztuje szczeniak, zależy od rasy

To pierwsza i najważniejsza sprawa. Nie ma uniwersalnej ceny wszystkich psów, bo wiele jest tutaj zależne od rasy. Konkretnie, najczęściej rasy małe i miniaturowe są droższe. Dlaczego?

Największe koszty, jakie ponosi hodowca to krycie i opieka medyczna, zwłaszcza ta w wypadkach nagłych. Na przykład cesarskie cięcie. A koszty te nie różnią się niemal wcale zależnie od rozmiaru psa. Krycie samcem to koszt minimum kilku tysięcy złotych, do tego dochodzą wielokrotne badania progesteronu (minimum kilkadziesiąt złotych), czasami inseminacja (nawet kilkaset złotych).

Tymczasem mioty małych ras są bardzo mało liczne, dwa – trzy razy mniej liczne niż u psów średnich i dużych. O wiele częściej zdarzają się też u nich cesarskie cięcia.

Ale czy hodowca nie powinien hodować dla pasji?

Zgodnie ze statutem Związku Kynologicznego w Polsce – hoduje. I mało osób u nas w kraju rzeczywiście z hodowli psów żyje lub dobrze na niej zarabia.

Natomiast nie oznacza to, że każdy hodowca ma kilkanaście tysięcy do wyrzucenia w próżnię raz w roku. Dlatego ceny szczeniąt są takie, żeby przynajmniej częściowo zwróciły się koszty.

Nadwyżka finansowa też jest przydatna, bo koszty hodowli są ogromne. Choćby import nowej krwi to kwestia tysięcy euro.

Osobiście uważam, że szczenięta powinny być zdecydowanie droższe. Chociaż zarabianie na etycznie prowadzonej hodowli psów jest źle postrzegane, z punktu widzenia samych zwierząt o wiele lepiej by było, gdyby hodowca mógł zajmować się nimi przez cały dzień, zamiast pracą zawodową.

A tak konkretnie, ile kosztuje szczeniak?

Odpowiedź na to pytanie jest niestety tylko jedna. Musisz pytać wybranego hodowcy.

Każdy ma inną politykę cenową.

Niektórzy taniej sprzedają psy nieprzeznaczone do hodowli.

Jedni hodowcy biorą za szczenię tej samej rasy kilka razy więcej niż inni.

Są tacy, którzy uzależniają cenę od kosztów krycia, więc w przypadku każdego miotu jest inna.

I tak dalej, i tak dalej. Nie ma tutaj niestety prostej i stałej odpowiedzi.

Natomiast nie licz, że kupisz rasowego psa za tysiąc lub dwa tysiące złotych, w tej chwili takie kwoty zdarzają się naprawdę rzadko. Koszty związane z hodowlą, tak jak zapotrzebowanie na psy, póki co ciągle rosną, więc raczej nie zmieni się to w najbliższym czasie.

Opublikowano w Zanim kupisz psa...

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

+ 13 = 16