Chodsky pes to rasa mało znana w Polsce, ale powoli budzi większe zainteresowanie. Coraz więcej osób poszukuje informacji o jej charakterze, a ponieważ żyję z takim psem pod jednym dachem, dość często trafiają ze swoimi pytaniami do mnie. W tym wpisie spróbuję rozwiać wszelkie wątpliwości na temat „chodaka”.
Ogólna charakterystyka
Chodsky pes to według wzorca pies średniej wielkości, jednak jest to mało precyzyjne określenie. Psiaki tej rasy mają około pięćdziesiąt centymetrów wzrostu i ważą dwadzieścia kilka kilogramów. Suki są mniejsze niż samce.
Podobnej wielkości są modne obecnie border collie, chociaż mają lżejszą budowę ciała.
Zatem “chodak” to pod względem rozmiaru bardzo optymalne zwierzątko. Spokojnie wystarczy miłośnikom większych psów, a jednocześnie kiedy się położy to nie zajmie połowy pokoju.
Jak wiele psów zaganiających chodsky pes jest dłuższy niż wyższy. Nie powinien przypominać jamnika, jednak jego sylwetka wpisuje się bardziej w prostokąt niż w kwadrat.
Sierść u tej rasy psów jest długa, podobna do szaty długowłosych owczarków niemieckich, ale ma lepszą strukturę. Nie trzyma się jej wilgoć ani brud.
W hodowli pożądana jest gęsta okrywa włosowa z bujnym podszerstkiem, co sprawia że chodsky pes jest odporny na warunki atmosferyczne. Obfita sierść i podszerstek nie tylko chronią przed chłodem, ale również stanowią barierę dla szkodliwych promieni UV.
Chodskie wśród innych owczarków wyróżnia elegancja. Psy tej rasy mają ładne głowy i długie szyje, co w połączeniu z harmonijną budową oraz energicznym, wydajnym ruchem daje nam bardzo przyjemne dla oka zwierzę.
Kiedy chodsky pes biegnie kłusem, sprawia wrażenie niezmordowanego i taki w istocie jest. Jak na owczarka przystało potrafi pokonywać duże odległości bez śladu zmęczenia.
Charakter
Chodsky pes jest psem bardzo czujnym i żywym, szybko reagującym na zmiany w otoczeniu. Nie jest jednak psem trudnym. Jego reakcji nie powinna cechować przesada, ani tym bardziej agresja czy nerwowość. Po prostu chodsky pes poważnie traktuje swoją rolę strażnika i opiekuna.
Jeżeli chodzi o stosunek do właściciela oraz rodziny, najlepiej opisuje przedstawicieli tej czeskiej rasy słowo “spolegliwy”. Chodsky pes czerpie przyjemność z bycia posłusznym.
Psy te są proste w treningu, chętnie się podporządkowują i szybko pojmują, czego się od nich wymaga.
W ćwiczeniach posłuszeństwa są niezmordowane, nie nudzą się, wręcz sprawia im wyraźną frajdę wykonywanie zadań, które doskonale rozumieją.
Chodsky pes doskonale nadaje się na pierwszego psa. Osoby początkujące, czy to w sporcie czy w życiu codziennym, siłą rzeczy popełniają liczne błędy wychowawcze, ale w przypadku “chodaka” łatwo naprawia się takie pomyłki.
Teoretycznie chodsky pes nadaje się do utrzymania na dworze czy w kojcu, ale nie sposób w pełni docenić takiego psa, jeśli nie mieszka w domu wraz z ludźmi.
Chodsky pes kocha swoich domowników i okazuje im to bardzo wyraźnie. Lubi pieszczoty. Jest psem bardzo czułym i cierpliwym, a mądrze wychowany staje się doskonałym towarzyszem dzieci.
Jednocześnie chodsky pes o poprawnym charakterze stanowi nieustraszonego, pewnego siebie stróża dobytku. Zawsze da znać, jeżeli zauważy zagrożenie i pomoże właścicielowi najlepiej jak będzie umiał.
Jako pies pracujący “chodak” jest ceniony szczególnie za doskonały węch, którego bardzo chętnie używa.
Do pracy węchowej chodsky pes doskonale się nadaje. Jego rozmiary, podobnie jak doskonała koordynacja ruchowa, ułatwiają poruszanie się w trudnym terenie, na przykład podczas poszukiwania zaginionych w gruzach.
Także w warunkach domowych, chodsky pes chętnie skorzysta z okazji do zabaw węchowych i warto mu dać taką możliwość.
Psy tej rasy są bardzo żywe i aktywne. Wymagają zajęcia, nauki posłuszeństwa oraz regularnej dawki ruchu, jeżeli mają to zapewnione, są fantastycznymi i niekłopotliwymi towarzyszami.
Historia i uznanie przez FCI rasy chodsky pes
Przez międzynarodową organizację kynologiczną FCI rasa chodsky pes została uznana dopiero w 2019 roku, ale jej historia sięga średniowiecza.
Najstarszy znany wizerunek rasy powstał w 1895 roku. Jest to pomnik, przedstawiający Jana Kozinę, przywódcę powstania Chodów w XVII wieku, z chodskim psem u boku.
Rasa jest z leżącym w Czechach regionem Chodsko i zamieszkującym go ludem Chodów nierozłącznie związana. Nie sposób mówić o jej historii bez wspominania o tej części czeskiego folkloru.
Chodowie zamieszkiwali okolice zachodniej granicy Czech. Jeszcze przed XIV wiekiem, kiedy otrzymali specjalne przywileje, strzegli lasów i granicy z Niemcami.
Chodowie posiadali prawa niespotykane w tym okresie historycznym wśród chłopstwa, bowiem nie tylko byli ludem wolnym, ale też mogli korzystać z broni, jak również hodować psy.
Wytrzymałe, czujne, odporne psy chodzkie.
Aby uświadomić sobie jak ważne były dla Chodów psy, warto wiedzieć że ci dzielni ludzie z dumą nosili przydomek “Psogłowi”.
Chodsky pes był początkowo wiernym towarzyszem i oddanym strażnikiem granic, a więc psem raczej stróżującym i obronnym. Do roli psa pasterskiego przystosował się później.
Wraz ze zmianami historycznymi przyszedł też koniec specjalnych przywilejów Chodów.
Chodsky pes zniknął na wiele lat, chociaż istnieją uzasadnione podejrzenia, że przyczynił się do stworzenia owczarka niemieckiego. Tezę tę potwierdza bardzo bliskie genetyczne podobieństwo między obiema rasami.
Pod koniec XIX wieku w Czechach ponownie rozgorzało zainteresowanie kulturą Chodów. Wznieciła je powieść Aloisa Jiraska, opowiadająca o powstaniu Jana Koziny i tym samym przyczyniła się do odtworzenia najważniejszego elementu chodzkiej kultury – psa.
W 1985 roku, po wielu latach prac pod przewodnictwem czeskiego kynologa Jana Findejsa, ogłoszono sukces w odtwarzaniu rasy. Cztery lata później po raz pierwszy zaprezentowano ją na wystawie.
Od tamtej pory trwały starania o uznanie rasy na forum międzynarodowym.
Taki proces jest niezwykle skomplikowany i wymaga niezbitego udowodnienia, że rasa jest unikalna wśród wielu innych, jej istnienie ma uzasadnienie historyczne, a pogłowie jest wystarczająco silne i liczne, by zapewnić ciągłość hodowli.
Wszystkie te warunki zostały spełnione. W zeszłym roku zarówno europejskie FCI, jak i amerykańskie AKC, uznały że chodsky pes zasługuje na rozpoznanie jako odrębna rasa psa.
Hodowla
Gdzie kupić szczeniaka rasy chodsky pes?
Oczywiście przede wszystkim w hodowli, która wydaje rodowody uznane przez FCI. Tylko takie gwarantują nam, że zakupione szczenię nie jest mieszańcem.
Niestety w niektórych krajach, głównie w Holandii, kwitnie handel krzyżówkami owczarków niemieckich i “chodaków”, których charakter może nie mieć nic wspólnego ze słodkim usposobieniem czeskiej rasy.
Najwięcej hodowli „chodaków” znajduje się w Czechach. Także w Polsce mamy kilku hodowców, u których mioty pojawiają się z różną częstotliwością, od kilku w roku do sporadycznych. Podobnie wygląda sytuacja z hodowlą rasy w Skandynawii, ale szczenięta z tego rejonu Europy są jak na nasze warunki bardzo drogie.
Szczeniaki rasy chodsky pes
Jaki charakter mają szczenięta tej rasy?
Ktokolwiek odchował szczenię rasy pasterskiej, ten potrafi sobie wyobrazić co czeka go z małym “chodakiem”.
Szczenięta tej rasy są bardzo aktywne i zabawowe, ciągną nogawki i lubią poznawać świat za pomocą pyszczków.
Tak samo jak dorosłe psy, szczenięta szybko i chętnie się uczą. Dlatego w pierwszym okresie życia najważniejsze są: socjalizacja i poprawna komunikacja ze szczeniakiem, które poskutkują wytworzeniem niepowtarzalnej więzi.
Szukasz szczenięcia tej rasy? Nawet jeżeli akurat nie planujemy miotów „chodaka”, zawsze chętnie służę radą, więc nie bój się ze mną kontaktować!
Komentarze