Pomiń zawartość →

Jaka jest najlepsza karma dla psa?

a pomeranian dog lying on wooden floor
Photo by Cup of Couple on Pexels.com

Większość opiekunów psów doskonale rozumie jak ważna jest prawidłowa dieta dla zdrowia i samopoczucia zwierzaka. Zastanawiasz się jaka jest najlepsza karma dla psa, która przy okazji nie zrujnuje Twojego budżetu? Postaram się Ci podpowiedzieć!

Czy pokarm komercyjny to najlepsza karma dla psa?

Najpopularniejszym sposobem karmienia psów w dzisiejszych czasach jest podawanie im gotowej karmy, dostępnej w sklepach. Jest to na pewno rozwiązanie wygodne, ale nie wolne od wad.

Sucha karma

Szczególnie suchy pokarm spotyka się z krytyką dietetyków.

Ze względu na technologię produkcji, zdecydowana większość suchych karm zawiera nadmiar węglowodanów – około 50%. Dotyczy to również wielu pokarmów z wyższej półki cenowej. Psy zupełnie nie potrzebują takiej ilości cukrów w diecie.

Poza tym przemysł karm dla zwierząt jest miejscem utylizacji różnych odpadów zwierzęcych. Większość karm, zwłaszcza marketowych, nie zawiera mięsa w takim sensie, w jakim sobie wyobrażasz (i jak producent pokazuje to na kolorowych etykietach), a po prostu części zwierząt nie nadające się do spożycia przez ludzi.

Sucha karma jest jedzeniem bardzo wysoko przetworzonym. Produkowana jest w wysokich temperaturach, a potem wzbogaca się ją sztucznymi dodatkami witamin i minerałów tak, żeby spełniała normy.

Niestety raz na jakiś czas zdarzają się błędy, które nie omijają znanych marek. Na przykład wypuszczenie na rynek partii karm ze znacznie przekroczonymi normami witaminy A. Albo tragiczne w skutkach wyprodukowanie karmy z zanieczyszczonych składników, które wiele lat temu było powodem śmierci mnóstwa psów i kotów w Stanach Zjednoczonych.

Karma sucha jest też kojarzona przez naukowców z chorobami, takimi jak wywołana pokarmem kardiomiopatia rozstrzeniowa, o której pisałam niedawno.

Z mojego własnego doświadczenia, przy podawaniu suchej karmy obawiam się odwodnienia. Zwykle na ten problem zwraca się uwagę w przypadku kotów, które naturalnie czerpią wodę z pokarmu i piją z misek mniej chętnie niż psy. Jednak u moich psów zawsze w badaniach krwi wychodziło lekkie odwodnienie w okresach, kiedy jadły głównie suchą karmę.

Niewątpliwie zaletami suchej karmy, które czynią ją tak popularną, jest niska cena i wygoda. Suchej karmy nie trzeba przechowywać w warunkach chłodniczych. Zajmuje też mało miejsca, ponieważ z reguły jej dzienna dawka jest niska.

Mokra karma

Z podawaniem mokrej karmy nie wiąże się ryzyko odwodnienia. Zawiera też z reguły mniej węglowodanów niż karmy suche. 

Natomiast wciąż najczęściej tworzą ją składniki miernej jakości, ponieważ podobnie jak przy karmie suchej, jest miejscem utylizacji niektórych odpadów produkcji zwierzęcej.

Problemem w przypadku wielu mokrych karm jest wysoka zawartość organów w stosunku do mięsa mięśniowego. U psów o wrażliwym układzie pokarmowym sprzyja to biegunkom.

Mokra karma nie ma niestety zalet karmy suchej, to znaczy jej cena jest często bardzo wysoka, w przypadku niektórych marek nawet wyższa niż czystego mięsa. Podobnie jej przechowywanie może być kłopotliwe. Puszki są spore i mają dużą wagę, a po otwarciu ich zawartość musi być trzymana w lodówce oraz szybko zużyta.

Ze względu na wysoką zawartość bulionu, wody czy galarety, porcje mokrej karmy są bardzo duże. Może to być zaleta, na przykład w przypadku zwierząt z tendencją do tycia, dla których porcja karmy suchej jest tak mała, że nie mają szans się nią najeść. Przekłada się jednak na fakt, że odżywianie psa w ten sposób cenowo jest mało korzystne.

Czy pokarm przygotowywany w domu to najlepsza karma dla psa?

Coraz więcej opiekunów decyduje się samodzielnie przygotowywać jedzenie dla swoich psów.

Dieta surowa

Moda na dietę BARF zatacza coraz szersze kręgi. Jest to dieta skomponowana z mięsa, podrobów, kości i suplementów.

Cenowo takie karmienie kształtuje się bardzo różnie. Najbardziej korzystne jest dla właścicieli licznych psów, którzy są w stanie zamawiać duże ilości mięsa hurtowo. Przy zakupie mięsa w sklepie, taka dieta wypada mało korzystnie pod względem kosztów.

Zaletą BARF jest przede wszystkim fakt, że sama decydujesz o jakości produktów, które podajesz swojemu psu.

Natomiast skomponowanie poprawnej diety nie jest proste. W internecie dostępne są liczne piramidki i tabelki z podpowiedziami jak to zrobić, ale szybka kalkulacja makro- i mikroskładników pokazuje, że wiele z nich nie jest zupełnie poprawnych. Szczególnie że różne rodzaje mięsa zawierają odmienne proporcje składników odżywczych.

Z dietą surową związane są też dodatkowe zagrożenia. 

Zazwyczaj podaje się w nich kości, które mogą być śmiertelnie niebezpieczne, kiedy na przykład pies się nimi zadławi lub zje ich zbyt dużo. 

Ponadto poprzez spożycie surowego mięsa zwierzę może zarazić się toksoplazmozą lub neosporozą, groźnymi chorobami bakteryjnymi. Odchody karmionych surowizną psów często zawierają także salmonellę, więc może nie być to najlepszy wybór dla rodzin z dziećmi.

Można oczywiście zdecydować się na gotowe mieszanki, które zazwyczaj są zmielone. Jednak zaprzecza to głównemu celowi stosowania diety surowej, czyli możliwości bezpośredniej kontroli jakości pokarmu. 

Różnego rodzaju “mięso dla psów” nie musi też spełniać standardów żywności dla ludzi, więc jest bardziej niebezpieczne pod względem chorób czy pasożytów.

Dieta gotowana

Zatem może dieta gotowana? Ma wszystkie zalety diety surowej i tylko niektóre jej wady, bowiem obróbka termiczna niweluje ryzyko zakażenia psa szkodliwymi drobnoustrojami. Wciąż trzeba dbać o odpowiednie proporcje składników odżywczych w porcji, co dla przeciętnego opiekuna psa jest trudne.

Przyznaję, że moje psy nigdy nie miały tak dobrych wyników badań krwi jak na diecie gotowanej. Jest to w mojej opinii najlepsza karma dla psa. Dlatego polecam ją wszystkim, którzy mają czas, fundusze i możliwości ją stosować.

Opublikowano w Zdrowie

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

67 − 61 =