Pomiń zawartość →

Najsłynniejszy pies świata

happy woman petting dog in field
Photo by Mary Nikitina on Pexels.com

Jest jak gwiazda Złotej Ery Hollywoodu. Każdy go zna, nawet jeżeli o tym nie wie. Przez lata wzruszał, podbijał serca i rozpalał wyobraźnię, tak samo jak ludzcy celebryci. Przed Tobą najsłynniejszy pies świata – Pal.

Najsłynniejsza suka świata była reproduktorem

Pal był samcem, co jest nieco ironiczne, bo wsławił się rolą suczki. A konkretnie najsłynniejszego owczarka szkockiego świata, czyli Lassie. Jako pierwszy, chociaż nie jedyny, wcielał się w tę wiekopomną rolę zarówno w radio jak i telewizji. Trzeba przyznać, że wysoko ustawił poprzeczkę swoim następcom.

Pal żył w latach poprzedzających sławę Marilyn Monroe. Zagrał Lassie w sześciu filmach i zakończył swoją karierę w wieku czternastu lat. Cieszył się długim życiem, bowiem dopiero po czterech latach lenistwa opuścił ziemski padół.

Nie wszystek umarł, bo zostawił po sobie potomstwo. Dał początek całej linii hollywoodzkich psich aktorów, grającej… a jakże, Lassie w kolejnych filmowych adaptacjach.

Rodowód Pala

Pal miał szlacheckie pochodzenie, bowiem jego rodowód sięgał aż do Old Cockie, XIX-wiecznego championa psich wystaw. Hodowca sprzedał go jednak jako psa niehodowlanego ze względu na białe znaczenia na głowie i wielkie oczy, które podbiły kino. Ciekawe, czy pluł sobie w brodę?

Początkowo kariera Pala wydawała się wątpliwa, miał on bowiem brzydki obyczaj gonienia motocykli i nieopanowanego ujadania. Został sprzedany poza przemysł filmowy, ale jego trener, Rudd Weatherwax, przeczuł, że może sprawdzić się w roli Lassie i sprawnie go odzyskał. Jak się okazało, miał rację.

Jak najsłynniejszy pies świata stał się sławny

Nie było jednak od razu tak kolorowo, dostał bowiem jedynie rolę dublera. Był samcem, w dodatku odbiegającym od ówczesnego standardu rasy. Rola główna przypadła odpowiednio urodziwej suczce.

Pal dostał swoją szansę przy wyjątkowo trudnej scenie. Musiał przepłynąć przez rzekę, wydostać się z niej, bez otrzepywania położyć na boku i wytrzymać tak chwilę. Poradził sobie z tym zadaniem znakomicie, umożliwiając nagranie sceny przy pierwszej próbie i zupełnie podbił serce reżysera… oraz tysięcy widzów.

Nawet na zwykle bezdusznych producentach, występ Pala zrobił tak ogromne wrażenie, że zdecydowali się obsadzić go w głównej roli, powtórzyć zdjęcia z pierwszych sześciu tygodni produkcji oraz zainwestować w pokolorowanie filmu, który pierwotnie miał być tanią, czarno-białą produkcją.

Pal poradził sobie doskonale, nawet nie wymagając dublera.

Najsłynniejszy pies świata w telewizji

Osiem lat później, studio filmowe MGM zaprzestało kręcenia filmów o Lassie. Jego trener, zatroskany o los psa i wykreowanej przez niego marki, odkupił od studia prawa do Lassie.

Wkrótce później, Lassie otrzymała swój własny serial w telewizji. Pal wybrał aktora do głównej roli – to znaczy wybrano tego chłopca, którego pies najbardziej lubił – i zagrał w dwóch pilotach. Na tym jego kariera się zakończyła, a rolę przejął jego syn, Lassie Junior.

Odwiedzał jednak ciągle plan filmowy, aż do swojej śmierci. Rudd Weatherwax podobno już nigdy po odejściu Pala nie obejrzał filmów z jego udziałem i do końca życia zmagał się z depresją.

Dziedzictwo

Pal był jeszcze długo po swojej śmierci uznawany za “jedyną prawdziwą Lassie”. Pierwszy raz próbowano obsadzić w tej roli psa, nie będącego jego potomkiem, dopiero w 1997 roku. Wywołało to tak wielkie protesty, że ostatecznie rolę dostał potomek Pala.

Dopiero w adaptacji z 2005 roku rolę Lassie zagrał pies niespokrewniony z Palem. Decyzję tę skrytykował syn Rudda Weatherwaxa. Ostatecznie rola Lassie wróciła do potomków Pala i dziesięć pokoleń później, najsłynniejszą sukę świata gra spokrewniony z nim pies.

Opublikowano w Życie z psem

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

43 − 36 =