Pomiń zawartość →

Owczarek niemiecki użytkowy czy wystawowy?

dog fetching
Photo by Jozef Fehér on Pexels.com

W niektórych psich rasach mamy do czynienia z podziałem na linie użytkowe (pracujące i sportowe) oraz wystawowe. Dotyczy to przede wszystkim owczarków, ale nie tylko. Często psy użytkowe są reklamowane przez sprzedawców jako “zdrowsze” wersje zwierząt wystawowych. Jak jest naprawdę? Jaki jest najlepszy wybór dla Ciebie? Owczarek niemiecki użytkowy czy wystawowy?

Owczarek niemiecki użytkowy czy wystawowy, który jest zdrowszy?

Możesz czasami usłyszeć, że psy z linii użytkowych są zdrowsze od tych z wystawowej. Osobiście jednak nie dostrzegam takiej korelacji.

Jest to prawda zarówno wśród owczarków niemieckich, jak i border collie czy malinois.

Psy to zwierzęta, które nie okazują jawnie bólu i są w stanie pracować nawet mimo ukrytych schorzeń. Jedyną gwarancją zdrowia, jaką może Ci dać hodowca, są wyniki specjalistycznych badań. Głównie badań DNA i prześwietleń pod kątem chorób ortopedycznych.

Nie istnieje też korelacja między wyglądem zwierząt wystawowych, a chorobami. Długo uważano, że ze względu na mocne kątowanie wystawowe owczarki niemieckie są bardziej narażone na dysplazję biodrową. Badania nie potwierdziły jednak związku jednego z drugim.

Jeśli chodzi o zdrowie, złota zasada jest tylko jedna. Bez względu na linię, zawsze pytaj o badania!

Czym różnią się psy wystawowe od użytków?

Owczarki niemieckie użytkowe z reguły są słabo kątowane i rzadko mają charakterystyczne dla rasy siodło. Często są też mniejsze niż obecne psy wystawowe.

Takie psy są bardziej atletyczne i skoczne niż owczarki wystawowe, które ze względu na charakterystyczną budowę straciły sporo dynamiki.

Duże różnice wizualne między liniami występują we wszystkich rasach, gdzie linia użytkowa jest mocno oddzielona od wystawowej. Wynika to z odmiennych priorytetów hodowców.

Owczarek niemiecki użytkowy czy wystawowy, jaki ma charakter?

Wybór linii to nie do końca jednak kwestia gustu!

Psy użytkowe stworzone są do sportu, pracy, aktywnego trybu życia. Wymagają intensywnego zajęcia, w przeciwnym razie popadają w stereotypie i pojawiają się u nich niepożądane zachowania.

Takie psy są często bardziej reaktywne, co oznacza że reagują szybciej i intensywniej na różne bodźce. Mają silne popędy, gorzej sprawdzają się w domach z małymi dziećmi i mniejszymi zwierzętami. Mogą przejawiać zachowania agresywne. 

Są silniejsze fizycznie, bardziej odporne na ból. W teorii powinny być też silniejsze psychicznie od linii wystawowej, jednak szczególnie w hodowlach nastawionych na sport coraz częściej pojawiają się zwierzęta bardzo nerwowe.

Niektóre osobniki z linii użytkowych sprawdzają się jako psy rodzinne. Wymagają jednak wiedzy i rozsądnego prowadzenia. Są to psy raczej dla osób zainteresowanych sportami kynologicznymi, do ratownictwa, dla służb.

W większości ras, u których wykształciła się linia użytkowa, także psy wystawowe należą do aktywnych i chętnych do pracy. Są jednak z reguły bardziej uległe, lepiej znoszą brak zajęcia. Dla przeciętnego opiekuna mogą okazać się rozsądniejszym wyborem.

Opublikowano w Zanim kupisz psa...

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

38 − 31 =