Pomiń zawartość →

Cicha ruja u suki

a woman training her dog
Photo by Yaroslav Shuraev on Pexels.com

Zazwyczaj cieczka jest doskonale widoczna. Dzięki temu opiekun suczki wie, kiedy należy ją izolować od zwierząt przeciwnej płci i że należy szczególnie uważać na spacerach. Czasami jednak zdarza się, że cieczki niby nie ma… a jednak jest. Jak przebiega cicha ruja u suki i jak ją przeżyć?

Jak przebiega cieczka?

Już na jakiś czas przed cieczką daje się zauważyć zmiana w wyglądzie narządów rodnych suki. Srom zaczyna puchnąć, suczka częściej oddaje mocz, a szczególnie namolne samce mogą zacząć się nią interesować.

Pierwsze dni cieczki charakteryzują się widocznym, krwistym wypływem z dróg rodnych suki. Krew najczęściej jest dość ciemna, intensywnie czerwona. U większości suk nie pojawia się jeszcze tak zwany odruch akceptacji, czyli charakterystyczne odstawianie ogona i wyginanie grzbietu.

Przeciętnie ten okres krwawienia trwa od tygodnia do dziesięciu dni, jednak zależnie od suki, czas ten się waha. Przebieg cieczki jest generalnie sprawą mocno indywidualną.

Gdy pojawia się owulacja, krwawienie z reguły zmienia kolor na białoróżowy lub słomkowo żółty. Suka jest gotowa do krycia. Nadstawia się samcom, może być szczególnie pobudzona.

Po owulacji krwawienie natomiast stopniowo zupełnie zanika. Suka przestaje się interesować samcami, a one nią.

Brawo, przetrwałaś cieczkę!

Jak przebiega cicha ruja u suki?

Cicha ruja u suki zdarza się szczególnie często wśród ras miniaturowych.

Charakteryzuje się brakiem widocznego wypływu z dróg rodnych. Jednym słowem, suczka nie krwawi.

Przyczyny tego mogą być różne. Niektóre suki wyjątkowo starannie się wylizują. Czasem wypływu po prostu nie ma.

Zachowane są za to inne objawy rui, jak częstsze znaczenie i opuchlizna sromu, warto więc uważnie obserwować sukę w okresie spodziewanej cieczki.

Cicha ruja u suki zwykle nie wzbudza aż tak wielkiego zainteresowania samców. Nie zmienia to faktu, że jest to zwyczajna cieczka. Podobnie jak ta “krwawa”, trwa zwykle około trzech tygodni i suka może w jej trakcie zajść w ciążę.

Postępowanie w trakcie cieczki

Ruja jest szczególnym okresem w życiu suki i jej opiekuna. Trzeba w tym czasie bardzo dbać, aby nie dopuszczać suki do kontaktu z psami przeciwnej płci. Nawet posłuszne suczki mogą w tym czasie uciekać.

Aby zminimalizować ryzyko niechcianej ciąży, należy:

  • spacerować w mało uczęszczanych miejscach, z dala od skupisk psów;
  • używać sprayów maskujących zapach suki;
  • nigdy nie spuszczać suczki w cieczce ze smyczy.

Cieczka jest także okresem, kiedy suczka niestety brudzi w domu, a nawet może w nim znaczyć teren. Warto zatem przygotować się na sprzątanie albo przyzwyczaić sukę do noszenia specjalnych majtek cieczkowych.


Cieczki nie ma i nie ma? Być może jest, tylko… cicha. Teraz już wiesz, że takie zjawisko istnieje, więc pewnie kolejnej rui nie przeoczysz!

Opublikowano w Hodowla

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

+ 57 = 64