Pomiń zawartość →

Młodzieńcze zapalenie pochwy u suki

a dog having a checkup on a veterinary
Photo by Mikhail Nilov on Pexels.com

Jednym ze schorzeń, które dotykają naszych czworonożnych przyjaciół, jest młodzieńcze zapalenie pochwy. Pojawia się u młodych suczek i może budzić spory niepokój.

Czym jest młodzieńcze zapalenie pochwy?

To schorzenie ginekologiczne.

Ogólnie zapalenia pochwy dzielimy na pierwotne i wtórne. O pierwotnym mówimy wtedy, gdy występuje wskutek zakażenia drobnoustrojami. Zapalenie wtórne jest natomiast wynikiem innych czynników, na przykład wad anatomicznych, guzów czy całkiem często zakażenia układu moczowe.

Młodzieńcze zapalenie pochwy jest szczególną formą zapalenia pochwy. Najczęściej dotyka suki młode, nawet w wieku ośmiu tygodni, do około pierwszego roku życia.

Najprawdopodobniej stanowi wynik procesu zapalnego w jej wnętrzu, bez wyraźnego działania szkodliwych drobnoustrojów. Pojawia się przed pierwszą rują suki i w przeważającej większości przypadków po pierwszej cieczce następuje spontaniczne wyleczenie.

Jak to się dzieje? Weterynarze podejrzewają, że pod wpływem estrogenów dochodzi do procesu naprawczego nabłonka pochwy.

Młodzieńcze zapalenie pochwy jest jednym z powodów, dla których nie zaleca się sterylizowania suki przed pierwszą cieczką. Jeżeli u tak młodej suczki ten problem pojawi się po sterylizacji, staje się schorzeniem przewlekłym, niemal niemożliwym do wyleczenia.

Objawy

  • obfity, śluzowaty lub ropny wypływ z warg sromowych;
  • częste wylizywanie się przez sukę;
  • dobry ogólny stan zdrowia i samopoczucia u zwierzęcia.

Leczenie

Młodzieńcze zapalenie pochwy leczy się antybiotykiem. Zazwyczaj jednak po takiej terapii objawy dość szybko nawracają. Jak wspomniałam wyżej, nie są znane drobnoustroje, które miałyby ten proces zapalny powodować, stąd niska skuteczność terapii antybiotykowej.

Niekiedy na schorzenie pomaga podawanie niewielkich dawek estrogenu. Podobnie jak ten wydzielany w trakcie cieczki, wywołuje on regenerację nabłonka pochwy i w efekcie pozwala na zwalczenie stanu zapalnego.

W praktyce jednak, aby pokonać tę chorobę raz na zawsze, najlepiej jest poczekać na pierwszą cieczkę. Z dużym prawdopodobieństwem zapalenie ustąpi wówczas samoistnie.

Opublikowano w Zdrowie

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

33 − = 27