Pomiń zawartość →

Egzamin BH-VT i egzamin PT-1

action adorable animal beautiful
Photo by Pixabay on Pexels.com

Jeżeli mamy psa, z którym ćwiczymy posłuszeństwo, możemy pokusić się o zdanie z nim egzaminów. Podstawowe posłuszeństwo sprawdzają dwa – międzynarodowy egzamin BH-VT i polski egzamin PT-1 (Pies Towarzyszący). Jakie są wymagania?

Sprawy formalne

Aby zdać egzamin BH-VT lub egzamin PT-1, należy zarejestrować się w Związku Kynologicznym w Polsce. Co ważne, Twój pies nie musi mieć rodowodu tej organizacji! Jednak musisz posiadać dla niego ważną książeczkę startową, którą wydaje związek.

Egzaminy organizowane są przez oddziały ZKwP, które zapraszają sędziów kynologicznych. Po zaliczeniu (lub nie) egzaminu otrzymasz wpis do książeczki, kartę oceny oraz (zazwyczaj, bo nie są obowiązkowe) dyplom.

Egzamin BH-VT – wymagania

Egzamin składa się z dwóch głównych elementów.

Po pierwsze, sprawdza posłuszeństwo psa.

Po drugie, w ramach egzaminu przeprowadzany jest test zachowań specjalnych.

Pierwsza część ma jasną strukturę. Pies musi umieć chodzić przy nodze ze smyczą i bez smyczy. Następnie powinien wykonać tak zwane “siad z marszu”. Kiedy idziesz razem z psem i dajesz hasło do siadu, musi usiąść i pozostać w tej pozycji, kiedy odejdziesz. Po powrocie do psa i ponownym marszu, w taki sam sposób wykonuje on warowanie, z którego następnie musisz przywołać go do nogi.

Część posłuszeństwa zawsze zaczyna lub kończy długie warowanie, w czasie którego pozostałe ćwiczenia wykonuje drugi pies z pary.

Test socjalny nie ma szczegółowych wytycznych i jest przeprowadzany według uznania sędziego. Musi on sprawdzić reakcję psa na ludzi, inne psy, dziwne zjawiska. W czasie tego elementu pies nie musi wykazywać się idealnym, sportowym posłuszeństwem. Nie może jednak być agresywny lub przesadnie pobudzony, albo lękliwy.

Egzamin PT-1 – wymagania

Egzamin Psa Towarzyszącego obejmuje więcej elementów posłuszeństwa, ale nie ma części socjalnej.

Podobnie jak przy BH-VT, pies musi potrafić chodzić przy nodze na smyczy i bez smyczy, także z biegnącym przewodnikiem. Jednak tak zwany schemat, czyli trasa, którą należy przejść, jest nieco inna.

Następny element to przywołanie oraz zmiany pozycji na odległość. Pies musi także na dłuższy czas zostać w pozycji leżącej i siadzie.

PT-1 zawiera także aport, może być dowolnego przedmiotu lub zabawki.

Inne zadania to odbiegnięcie od przewodnika na odpowiednie hasło i następnie powrót na przywołanie oraz badanie uzębienia przez sędziego, analogicznie jak na wystawach psów.

Dalsze szkolenie

 Jeżeli pozytywnie zdasz powyższe egzaminy, droga do dalszych szkoleń jest dla Ciebie otwarta.

Z BH-VT możesz przystąpić do egzaminów dla psów obrończych.

Natomiast PT-1 ma kolejne stopnie, drugi i trzeci, z bardziej zaawansowanymi ćwiczeniami z posłuszeństwa.

Opublikowano w Życie z psem

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

− 8 = 1