Pomiń zawartość →

Mój pies jest gruby czyli o psiej otyłości

white and black english bulldog stands in front of crackers on bowl at daytime
Photo by freestocks.org on Pexels.com

Otyłość to obecnie najpowszechniejsza wśród psów choroba. Pomimo tego, że psy nie mają do niej szczególnych predyspozycji jako gatunek, aż co czwarty opiekun psa może stwierdzić: „Mój pies jest gruby”. Niemal połowa psów powyżej piątego roku życia ma nadwagę.

Czy mój pies jest gruby?

O otyłości mówimy w przypadku zgromadzenia nadmiernej tkanki tłuszczowej. Ponieważ oszacowanie tkanki tłuszczowej jest trudne, zwykle przyjmuje się jednak za wyznacznik otyłości wagę psa.

O otyłości mówimy, jeżeli pies ma masę ciała za wysoką o 20% lub więcej.

Obecnie na ulicy, w mediach, a często nawet na imprezach kynologicznym widać psy o nadmiernej masie ciała. Dlatego czasem trudno rozpoznać opiekunom otyłość u własnego zwierzaka.

Pies o poprawnej masie ciała powinien mieć wyczuwalne, ale nie widoczne żebra i widoczne z góry zwężanie tułowia za żebrami.

Jeżeli żebra są wyraźnie pokryte warstwą tłuszczu, talia zanikła lub pies ma widoczne odłożone tu i tam zapasy – jest zdecydowanie za gruby.

Czy otyłość jest niebezpieczna?

Z otyłością wiąże się wiele kłopotów zdrowotnych. Zdecydowanie skraca ona prognozowaną długość życia psa. Nawet ze stosunkowo niewielką nadwagą, psy żyją przeciętnie dwa lata krócej.

Odłożona tkanka tłuszczowa wywołuje w organizmie stany zapalne i stres oksydacyjny. Badania naukowa wykazały, że o otyłości można wręcz myśleć w kategorii chronicznego stanu zapalnego organizmu.

Otyłość dodatkowo predysponuje psa do:

  • wielu typów nowotworów;
  • cukrzycy;
  • chorób serca;
  • chorób stawów;
  • kamieni w pęcherzu moczowym;
  • przegrzania ze względu na zmniejszoną tolerancję ciepła.

Stanowi również dodatkowy czynnik ryzyka przy narkozie.

Może też być objawem chorób, głównie tarczycy czy choroby Cushinga.

Mój pies jest gruby, co robić?

Odchudzanie psa z otyłością najlepiej przeprowadzić pod okiem weterynarza.

W niektórych przypadkach, jeżeli nadwaga nie jest duża, wystarczy zmniejszyć dzienną porcję pokarmu.

Czasami jednak wymagane jest drastyczne ograniczenie kalorii. Wtedy taka metoda może prowadzić do powstania niedoborów. Dietę psa z otyłością należy zmienić na pełnowartościową, ale niskokaloryczną.

Stosunkowo ciężko jest to zrobić w przypadku samodzielnego karmienia. Chociaż oczywiście jest to możliwe. Natomiast oferta gotowych karm suchych i mokrych dla psów z nadwagą jest bardzo szeroka. Większość tych produktów jest bardzo skuteczna w walce z otyłością, gdy stosowana zgodnie z zaleceniami.

Opublikowano w Zdrowie

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

9 + 1 =