Pomiń zawartość →

Wystawa psów dla początkujących

man in brown pants holding brown short coated dog
Photo by Sebastian Coman Travel on Pexels.com

Wystawa psów może być wspaniałą zabawą, zarówno dla czworonoga, jak i opiekuna. Warto jednak dobrze się do niej przygotować i zrozumieć, czemu właściwie służy. Nie są to bowiem, jak się niektórym wydaje, wybory pieska, który najbardziej przypadnie gustom sędziego… ale ważny element pracy hodowlanej.

Wystawa psów – po co jest?

W czasie wystaw ocenia się bliskość każdego prezentowanego psa do wzorca.

Dlaczego zgodność ze wzorcem jest ważna?

Wzorzec opisuje idealnego przedstawiciela rasy. Precyzuje cechy anatomiczne ważne dla unikalności i użytkowości. Często zawiera również opis charakteru.

Kiedy opisuje się rasę psa, za podstawę powinien służyć właśnie wzorzec. Hodowanie zgodnie z nim i weryfikacja tego faktu na wystawach jest zatem istotna. Nie tylko dla hodowcy, ale i dla nabywców psiaków. Daje im gwarancję, że ich pies będzie cechował się wyglądem typowym dla rasy.

Co trzeba umieć na wystawę psów?

Pozornie wystawa to tylko przebiegnięcia kółka w ringu, ale tak naprawdę psy muszą wykazać się szeregiem umiejętności. Hodowcy, którzy bardzo poważnie traktują wystawy, często ćwiczą ze swoimi psami od najmłodszych lat i nie mniej intensywnie niż miłośnicy psich sportów.

Pies wystawowy musi:

  • stać w bezruchu w pozycji typowej dla rasy i jednocześnie korzystnej dla siebie;
  • poruszać się na hasło handlera konkretnym chodem, to jest kłusem;
  • biegać na luźnej smyczy przy lewej nodze;
  • tolerować inne psy i ludzi;
  • dobrze znosić dotyk obcej osoby;
  • pozwolić na zajrzenie sobie do pyska i dokładne obejrzenie zębów, także przez obcą osobę;
  • dobrze znosić atmosferę wystaw, to jest tłok, hałas i mnogość bodźców;
  • być przyzwyczajony do zabiegów pielęgnacyjnych.

Wystawa wymaga zatem od psa szerokiego spektrum dobrze wytrenowanych zachować. Bez odpowiedniego przygotowania, nawet najładniejszy czworonóg nie zrobi szczególnej furory.

Wystawa psów – oceny

Psy dorosłe

Najwyższą przyznawaną oceną jest ocena doskonała, przeznaczona dla psów odpowiadających charakterystyce rasy, bez wad. Oczywiście drobne uchybienia od wzorca zdarzają się u większości psów i są tolerowane.

Ocenę bardzo dobrą najczęściej otrzymują psy z linii użytkowych. Jest przeznaczona dla psów o niewielkich wadach w stosunku do wzorca. Pies, który otrzymuje taką ocenę, wciąż musi mieć typowy wyraz rasy. To znaczy na pierwszy rzut oka musi dać się tę rasę poznać.

Ocena dobra i dostateczna są przeznaczone dla psów, które posiadają wady, ale wciąż odpowiadają opisowi we wzorcu. Otrzymują ją także psy w nieoptymalnej kondycji fizycznej, na przykład otłuszczone lub o zniszczonej sierści.

Dyskwalifikacja przeznaczona jest dla psów o wadach uznanych za na tyle istotne, że eliminują one z hodowli. Są to wady anatomiczne, ale też poważne wady charakteru, czyli agresja i duża lękliwość.

Istnieje też specjalna ocena “nie do oceny”. Otrzymują ją psy, których sędzia nie jest w stanie obiektywnie ocenić, bo na przykład nie chcą stanąć w pozycji wystawowej, biegać po ringu lub pokazać zębów.

Szczenięta

Szczenięta, ze względu na to że są to psy w trakcie rozwoju, mają własną skalę ocen. Ich nazwy wyjaśniają wszystko, są to odpowiednio “wybitnie obiecujący”, “obiecujący” i “mało obiecujący”. 

Wymagania wobec szczeniąt, szczególnie w zakresie odpowiedniego zachowania, są zdecydowanie niższe niż w stosunku do dorosłych psów. Dlatego warto przygodę z wystawami zacząć już na tym etapie. Wtedy pierwsze potknięcia zaliczymy w mniej surowym środowisku.


Czy wystawiasz swoje psy? Pochwal się ostatnimi osiągnięciami!

Opublikowano w Hodowla

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

4 + 6 =