Pomiń zawartość →

Kiedy można oddać szczeniaka do nowego domu?

two puppies in dog food bowl
Photo by sergio souza on Pexels.com

Hodowla ma swoje cienie i blaski, a jednym z jej nieodłącznych elementów jest oddawanie szczeniąt do nowych domów. Dla większości hodowców to wielki i emocjonalny moment. Podobnie stanowi on wielkie wydarzenie dla nowych opiekunów psiaka i dla samego zwierzęcia. Kiedy można oddać szczeniaka do nowego domu? I jakie konsekwencje ma to zależnie od wieku?

Czy im szybciej, tym lepiej?

W Polsce wciąż bardzo mocno pokutuje przekonanie, że szczeniaka należy zabrać do nowego domu jak najszybciej, bo się nie przyzwyczai albo nie przywiąże. Zwolennikom tej tezy umyka fakt, że przyzwyczajają i przywiązują się nawet psy dorosłe czy takie w zmierzchu życia…

Wielu starej daty szkoleniowców także zaleca wzięcie szczenięcia jak najwcześniej – w wieku pięciu, sześciu tygodni. Rzeczywiście niektóre pieski w tym wieku nie ssą już matki. Chociaż naturalne jest karmienie szczeniaków przez sukę nawet do ósmego tygodnia. Proces odstawiania zaczyna się co prawda między trzecim a piątym tygodniem, ale nie następuje to z dnia na dzień.

Poza tym suka i rodzeństwo nie są szczeniętom potrzebne tylko do dostarczania jedzenia!

Moment odebrania szczeniaka ma swoje konsekwencje na całe jego życie. Czytaj dalej i dowiedz się, kiedy można oddać szczeniaka… i jakie ma to konsekwencje dla nowych opiekunów.

Optymalny moment, kiedy można oddać szczeniaka

Regulamin ZKwP nie pozwala oddzielać od suki szczeniąt młodszych niż siedem tygodni.

Jednak za optymalny moment wydania szczenięcia do nowego domu powszechnie uchodzi okres między ósmym a dziesiątym tygodniem życia.

Niektórzy hodowcy oddają szczenięta nawet później. Jest to szczególnie częste wśród miniatur. Po prostu dlatego, że są bardzo małe i niedoświadczony opiekun może niechcący narazić ich zdrowie.

Jak socjalizacja wpływa na to, kiedy można oddać szczeniaka

Okres wczesnej socjalizacji determinuje całe przyszłe życie i charakter psa, jego podejście do ludzi, innych zwierząt. To okres, w którym szczenię uczy się ważnych społecznych umiejętności, poznaje zasady rządzące światem i kształtuje zachowania oraz podejście do świata.

Oczywiście, powstałe w tym okresie problemy można naprawić terapią behawioralną, ale jest to bardzo trudne i pracochłonne. Dlatego niezwykle ważne jest dbanie o właściwą socjalizację małego szczeniaka.

To tak zwane okno socjalizacyjne otwiera się w szóstym tygodniu życia, a zamyka między dwunastym i czternastym tygodniem. Jest więc bardzo krótkie, chociaż wciąż dłuższe (i wypadające znacznie wcześniej) niż u najbliższych krewnych psa, wilków.

Ale nauka zaczyna się nawet wcześniej!

Około trzeciego tygodnia życia szczenięta lepiej słyszą, zaczynają widzieć i powoli opuszczają gniazdo. Do około piątego tygodnia życia, dzięki matce i rodzeństwu, pies uczy się być… psem. Przyswaja właściwe dla gatunku zachowania i zasady komunikacji.

Nigdy nie można oddać szczeniaka do nowego domu przed zakończeniem tego okresu!

Przede wszystkim w tym okresie szczenię uczy się – dzięki rodzeństwu, które jest skłonne „oddawać” bolesne ukąszenie – kontrolować siłę ugryzienia.

Usunięcie tak młodego szczenięcia z miotu prowadzi do szeregu problemów: agresji, lękliwości, nerwowości, pilnowaniu zabawek i jedzenia, reaktywności, trudności w szkoleniu.

To, kiedy można oddać szczeniaka do nowego domu, zależy też od hodowcy!

W Polsce powszechną praktyką jest oddawanie szczeniąt w ósmym tygodniu życia i przerzucenie ciężaru odpowiedzialności za socjalizację na nowego opiekuna.

Jednak absolutnie nie jest to światowy standard!

Niektórzy hodowcy wolą zatrzymać szczenięta w tym okresie i samodzielnie przeprowadzić socjalizację. Poprawna socjalizacja powinna bowiem przebiegać powoli, w przyjaznym środowisku, a nie wszyscy to rozumieją.

Nie ma tutaj lepszej i gorszej metody! Każdy hodowca musi sobie szczerze odpowiedzieć, co będzie dla jego szczeniąt lepsze – zmiana domu czy pozostanie w hodowli – w tym kluczowym okresie.


Mam nadzieję, że po lekturze postu masz trochę lepsze pojęcie, kiedy można oddać szczeniaka do nowego domu!

Opublikowano w Hodowla

2 komentarze

  1. MK MK

    Mam porównanie, co prawda nie u psów a kotów. Kotka z hodowli oddana w wieku 12 tygodni, kotek przygarnięty w wieku 6 tygodni. Z kotką nie ma problemów ani w zachowaniu ani w zdrowiu. Kotek nieufny, warczy przy jedzeniu, problemy jelitowe. W trakcie dużo się zmieniło na dobre, ale niestety nie wszystko.

    • U kotów rzeczywiście optymalny moment oddania wypada później niż u psów. Sześć tygodni to bardzo wcześnie, ale niestety czasami lepiej jest wydać szczeniaka czy kociaka za wcześnie, szczególnie w sytuacji gdy jego życie i zdrowie inaczej byłoby zagrożone. 🙁 Wczesne doświadczenia też grają rolę. Psy i koty z hodowli są pod tym względem baaardzo uprzywilejowane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

+ 36 = 40